Aşağıdaki haritayı tıklayarak,Amasra'ya veya Bartın'a olan mesafenizi bulup,           güzergahı seçin ve varış süresini öğrenin,yazıdan fikir edinin.

(Başlangıç - varış yeri olarak il veya ilçe yazılabilir)

MESAFE BİLGİLER

 

ULAŞIM BİLGİLERİ
Şehirlerarası ulaşımı sağlayan karayolu, batıda Çaycuma - Devrek (Zonguldak), Mengen - Yeniçağa (Bolu), güneyde de Safranbolu (Karabük - Gerede (Bolu) üzerinden E-80 otoyolu ile E-5 devlet yoluna ulaşmaktadır. Doğuda Cide (Kastamonu), güneyde de yine Safranbolu (Karabük) üzerinden Orta ve Doğu Karadeniz ve İç Anadolu'ya açılmaktadır.
Bartın'dan Ankara, İstanbul, İzmir, Trabzon, Bursa ve Antalya'ya her gün düzenli otobüs seferleri yapılmaktadır. Bartın ile Amasra arasında ise her yarım saatte bir minibüs seferleri vardır. Bartın ile Ulus arasında ise her yarım saatte bir minibüs seferleri vardır. Bartın ile Kurucaşile arasında ise her bir saatte bir minibüs seferleri vardır.

Ankara-Gerede-Mengen-Devrek-Bartın-Amasra güzergahı 385 Km dir. Eğer Ankara-İstanbul otoyolundan Yeniçağa istikametine dönerek Gerede'ye girmeden,Mengen-Devrek yönünden giderseniz yol daha kestirme ve 310 Km'dir ki ben sürekli bu yolu tercih ederim.Ankara'dan yola çıktınız. Safranbolu üzerinden de Amasra'ya gidilebilir. Dilerseniz burada biraz soluklanıp yola devam edebilirsiniz yada tatilinizin dönüşünde Safranbolu'ya uğrarsınız.Buralarda her mevsim yağmur yağabilir ve geceleri serin olabilir.O yüzden yaz da olsa tedarikli gelinmelidir Amasra inişine de dikkat edin ,çünkü yol virajli ve dik. Yol yağmurdan dolayı kaygan olur, o yüzden arabayı dikkatli kullanmanızı öneririz.

 

Vaktiniz müsaitse, Amasra'ya  gelmeden önce yol üzerinde bulunan,Türkiyedeki tek örnek KUŞKAYASI YOL ANITI' nı ziyaret edilebilir. Birkaç kişinin yerel meyve sebze ve ürünlerini sattığı; Amasra'yı en güzel gözlemleyebileceğiniz  BAKACAK mevkiine ulaştığınızda,tüm yorgunluğunuzu alan, o inanılmaz,muhteşem manzarayı,ciğerlerinize tertemiz dağ havasını çekerek seyredebilirsiniz.Tabii Fotoğraf Makinanız veya Kameranız hazır olmalı. Fatih'in Çeşm-i Cihan Amasra'sına hoş geldiniz... 

  **********************************************************

 

 

 

Bu da Bir Başkasının Tarifi

 

NASIL GİDİLİR?
İstanbul'dan otoban çıkışı yaptıysanız, Bolu'yu geçip Yeniçağa'dan ayrılıp sola Devrek üzerinden Çaycuma, Bartın ve Amasra'ya ulaşabilirsiniz. Bu birinci seçenek. 431 km'lik Bolu ve Gerede'yi geçip Eskipazar Karabük üzerinden Safranbolu'yu görerek, Bartın-Amasra yapabilirsiniz. Bu da ikinci seçenek. Üçüncüsü ise benim yaptığım gibi gezip görme amaçlı Akçakoca yönüne Düzce'den girip, Alaplı-Ereğli-Zonguldak-Bartın'dan Amasra'ya ulaşmak. Yeşil ve mavi renklerin hakimiyetindeki doyumsuz sahilleri seyrederek, görsel lezzeti büyük bir kıyı yolculuğu yapabilirsiniz. Yollar asfalt (bazı heyelanlı yerler topraklı) zaman zaman virajlı, bazen rampa, bazen dar. Trafik polisine hiç rastlamadım, araç trafiği de az. Bartın yüksek, Amasra inişi dik ve virajlı. Bakacak tepesi, gideceğiniz yerin tümüne hakim. Harita gibi her yeri görebileceğiniz bu seyir tepesinde otopark da bulunuyor. Ama siz Amasra'yı Kurucasile-Cide'ye doğru gidiyormuş gibi yapıp, karşıdaki ilk tepeden seyredin.
Karadeniz farklı! Denize dik inen dağları ve dantel kıyıları aşmak ancak sık, kesin viraj ve rampaları geçerek mümkün oluyor. Yöreyi iyi tanıyan tecrübeli bir uzun yol şoförüne bilhassa sordum, bu bölgede nasıl gitmeli diye...
"Amasra inişi Nisan'da koyu sis alır, oturur ve bu hava Mayıs ayına kadar sürer. Yazın asfalt tozlanıp kumlandığı için de, Karadeniz bu, hafif yağmurunda bile yokuş aşağı kızaklar, kayar. Her otomobil aynı fren sistemine sahip değildir. Bazısı zınk diye aniden durur, altına girersin. Onun için mesafeli gidilir. Öndeki araca yaklaşılmaz. Virajı bilmiyor, bu yola ilk kez giriyorsan, yavaş gideceksin!.." dediler. Not: Amasra Mendirek'te geniş otopark var. Yarımadanın ada bağlantısından geçerken, kapılar araç genişliğinde. Yan ayna ve çamurluklara dikkat.
Ankara-Gerede-Mengen-Devrek-Bartın Amasra 385 Zonguldak-Çaycuma-Bartın Amasra 102 km

 

 *******************************************************

 

 BU ANLATIM DA,Fotogezi.blogcu.com'DAN...

Yollar bu sefer bizi Karadeniz kıyılarına, gizemli ve büyülü bir şehre, Amazonların, su perilerinin, deniz kızlarının, kumsalın hırçın dalgası Barış Akarsu'nun Amasra'sına, Karadeniz'in dalgalarına atıverdi. Karadeniz bu... Kâh hırçın... Kâh uslu...

 

Karayolundan Karadeniz kıyılarını gördüğümüz andan itibaren dolu dolu bir yeşil, dolu dolu bir mavi bizleri karşılıyor... Yolda Kuş Kayası olarak anılan, Anadolu'yu birleştiren Roma ticaret yolları üzerindeki Roma kartalını görerek ve muhteşem Karadeniz manzarasını izleyerek şehre tepeden iniyoruz...